Sikerdíjas pályázatírás a mezőgazdasági támogatások világában

Sikerdíjas pályázatíró céget keres?
Cégünk kizárólag sikerdíjért vállalja mezőgazdasági pályázatok elnyerését és utógondozását teljes körű szolgáltatással, Magyarország egész területéről.
Sikerdíjas pályázatírás, mint Columbo felesége
A sikerdíjas pályázatírás olyan, mint Columbo felesége: sokan hallottak már róla, de csak kevesen találkoztak vele.
A mezőgazdasági támogatások világában a pályázatírók száma folyamatosan és megállíthatatlanul nő. A szakma finoman szólva is felhígult, ma már szinte bárki lehet pályázatíró:
- Könyvelő, aki a bérszámfejtés mellé egy kis mellékesért feketén bevállal néhány pályázatot;
- Kéthetes OKJ-s gyorstalpalót végzett regisztrált munkanélküli;
- Motivációs tréningeken tuningolt önbizalmú, pályázatírást önmagától tanuló lelkes amatőr;
- Volt MVH közalkalmazott, aki komoly szakmai előmenetelére büszkén hirdeti szolgáltatását (valójában kirúgták a munkahelyéről és most nem tud mihez kezdeni);
- Önmagát Facebook-on és internetes fórumokon népszerűsítő önjelölt pályázatíró, aki saját posztjait lájkolva és tanácsokat osztogatva próbál népszerűségre szert tenni;
- Lelkes amatőr, aki az egyik ismerőse szomszédjának a kollégiumi szobatársának a körzeti orvosának a lányának a nyertes fiatal gazda pályázatán fellelkesedve kedvet kapott a pályázatíráshoz.
... és vannak a szakmát a régi iskola tanításai szerint képviselő pályázatírók, akik:
- Értenek a mezőgazdasághoz.
- Értenek a pályázatíráshoz.
- Kizárólag sikerdíjért dolgoznak.
Az alábbiakban róluk, illetőleg a sikerdíjas pályázatírás kapcsán felmerülő kérdésekről, tudnivalókról lesz szó.
Mit is jelent a sikerdíjas pályázatírás?
A sikerdíjas pályázatírás lényege, hogy a pályázatíró cég szolgáltatásáért kizárólag a támogatás elnyerése esetén járó sikerdíj fizetendő. Amennyiben sikerdíjon kívül szerződéskötési-, megbízási-, esetleg munkadíj is felszámításra kerül, abban az esetben nem sikerdíjas pályázatírásról van szó - még ha egyes pályázatírók annak is nevezik.
Sikerdíjas pályázatírás esetén a pályázatíró cég így lényegében a támogatás elnyerését vállalja, nem az elkészítését. Ehhez szükséges ugyan az említett munkafolyamat is, ám sikerdíjas pályázatírás során ez mindössze részfeladatnak számít, a cél, illetőleg az eredmény mindenképpen és kizárólag a pályázat elnyerése.
A pályázatírási díjak típusai
Pályázatíráshoz kapcsolódóan háromféle díjat különböztetünk meg:
- Szerződéskötési díj
- Munkadíj, alias megbízási díj
- Sikerdíj
Szerződéskötési díj
A szerződéskötési díj a még el sem végzett szolgáltatás ellenértéke, amelyet előre - a szerződéskötésért, vagyis a semmiért - kérnek egyes pályázatíró cégek. Ennek megfelelően szerződéskötési díj kiszabása tisztességtelen üzleti magatartás.
TIPP
Olyan pályázatíró céget érdemes választani, ahol nincs sem szerződéskötési-, sem más előre fizetendő díj.
A szerződéskötés nem munka, hanem a felek együttműködési szándékának írásban történő rögzítése, valamint az együttműködés feltételeiben való megállapodás. Ennek megfelelően szerződéskötéskor - elvégzett munka hiányában - egyszerűen nincs miért fizetni.
Egyes pályázatíró cégek a támogatást igénylő ügyféllel szembeni esetleges jövőbeni követelések (például szerződésszegés miatti kár) fedezetéül számítanak fel szerződéskötési díjat - szükségtelenül. Ügyféllel szembeni követelés rendkívül ritka esetére ugyanis elegendő volna a megbízási szerződésben bánatpénz/kötbér fizetéséről megállapodni.
Például, cégünk esetében az ilyen követeléssel érintett ügyfelek aránya 1 % alatt van. Szerződéskötési díj felszámítása kizárólag az ő esetükben lenne indokolt, azonban az ügyfelek több, mint 99 %-a esetében nem.
Akkor mégis miért kérnek előre pénzt egyes pályázatíró cégek?
Ennek kettő fő oka van:
- Alacsony nyerési arány.
Szerződéskötési díj felszámítása valójában nem más, mint az alacsony nyerési arány miatti elmaradó haszon, mint veszteség kompenzálása biztos - a pályázat eredményétől független - bevétellel. - Mert megtehetik.
Sajnos még mindig vannak, akik hajlandóak előre fizetni...
Fontos tudni, hogy szerződéskötési díjat is felszámító pályázatíró cég választása esetén az átlagosnál alacsonyabb nyerési esélyre számíthatunk.
Munkadíj, megbízási díj
A pályázat elkészítéséért és benyújtásáért fizetendő díj.
Fő jellemzői:
- Teljes mértékben a támogatást igénylő kockázata. Minden esetben - még akkor is, ha az ügyfél nem részesül az igényelt támogatásban - ki kell fizetni.
- Olyan pályázat elvállalásában is érdekeltté teszi a pályázatírót, melyről kellő gondosság esetén előre tudható lenne, hogy - például valamely kizáró ok miatt - biztosan nem nyerhet.
Sajnálatos, de igaz, hogy megbízási díjat is felszámító pályázatírók gyakran nem teljeskörűen ellenőrzik a jogosultsági kritériumoknak való megfelelést. A megbízási díjra tekintettel kifejezetten abban érdekeltek, hogy ne fedezzenek fel kizáró okot, az ügyfél mielőbb aláírja a szerződést, majd kifizesse a megbízási díjat.
Megbízási díjat/munkadíjat általában azok a pályázatíró cégek számítanak fel, amelyek nem bíznak a saját munkájukban, illetőleg a pályázat sikerében, ezért ennek kockázatát előre fizetendő díjak formájában ügyfeleikre hárítják. Fontos észrevenni, hogy nyertes pályázat esetén mindkét fél sokkal jobban járna megbízási díj nélkül, egy magasabb összegű sikerdíjjal.
Sikerdíj
A sikerdíj a támogatás elnyerésének díja. Ennek megfelelően a mértéke nem az elvégzett munkával, hanem az elnyert támogatás összegével áll arányban.
Az ügyfél számára a támogatás, a sikerdíjas pályázatíró cég számára a sikerdíj a cél. Mivel azonban a sikerdíj csak elnyert támogatás esetén jár, így a kizárólag sikerdíjas pályázatíró cég és támogatást igénylő ügyfeleinek az érdeke teljes mértékben egyezik.
Nem mondható el ugyanez olyan pályázatíró cég esetén, amely szerződéskötési és/vagy megbízási díjat is felszámít. Ebben az esetben az ügyfelek előre kifizetik egyrészt a még el sem végzett szolgáltatás ellenértékét (szerződéskötési díj), továbbá az elvégzett feladatok ellenértékét (munkadíj, megbízási díj). A támogatás esetleges elnyerése esetén járó sikerdíj ezek után már csak "hab a tortán".
A sikerdíj mértéke pályázatíró cégtől, valamint az igényelt támogatás jogcímétől és összegétől függően rendkívül tág határok között változhat. A mezőgazdasági támogatásokkal foglalkozó, kizárólag sikerdíjért dolgozó pályázatíró cégek esetében jellemző nettó sikerdíj mértékéről az alábbi táblázat nyújt reális/közelítő képet:
Támogatás összege | Jellemző sikerdíj mértéke |
---|---|
5 millió Ft alatt | 10 % felett |
5 - 50 millió Ft | 5 % - 10 % |
50 millió Ft felett | 1 % - 5 % |
Sikerdíjas pályázatírás a pályázatíró szemszögéből
Azzal, hogy egy pályázatíró cég kizárólag sikerdíjért vállalja a munkát...
- A támogatás elnyerését vállalja (nem csak az elkészítését).
- Erősen érdekelt a támogatás elnyerésében, figyelemmel arra, hogy csak ebben az esetben jogosult sikerdíjra.
- Vállalja a pályázat elnyerésének valamennyi kockázatát: nem csak abban az esetben dolgozik ingyen, amennyiben esetleg az ő hibájából nem nyer a pályázat, hanem abban az esetben is, amennyiben rajta kívülálló ok miatt.
Egy pályázatíró cég rendkívül sokat tehet a támogatás elnyeréséért, de a rajta kívülálló okok, körülmények szintén jelentős mértékben befolyásolhatják az eredményt:
- A vártnál korábban felfüggeszthetik a pályázat benyújtásának lehetőségét.
- Idő előtt kimerülhet a rendelkezésre álló keretösszeg.
- Adott jogcímre a vártnál sokkal több támogatási kérelem érkezhet.
- A feltételeket utólag úgy módosíthatják, hogy ezeknek a támogatást igénylő már nem felel meg.
- A támogatási kérelem benyújtását követően derülhet fény az igénylő oldalán felmerülő kizáró okra, körülményre.
- A támogatás igénylője visszaléphet a pályázattól, vagyis a már benyújtott támogatási kérelmét visszavonhatja.
A fenti esetekben nem lesz nyertes pályázat, így sikerdíj sem. Sikerdíjas pályázatíró cégek ilyenkor munkájuk mennyiségétől és minőségétől függetlenül veszteséget szenvednek.
Sikerdíjas pályázatírás a támogatást igénylő szemszögéből
A mezőgazdaságból élőkre különösen igaz, hogy szeretik az egyszerű, könnyen átlátható, kézzel fogható eredményt hozó dolgokat.
A sikerdíjas pályázatírás éppen ilyen.
A pályázó érdekét tekintve a sikerdíjas pályázatírás minden szempontból tökéletes választás, mert:
- Díjmentes: a pályázatírás összes költségét a pályázatíró cég viseli.
- Kockázatmentes: a sikerdíj kizárólag a támogatás elnyerése estén és csak azt követően fizetendő.
- Reményteli: okkal bízhat a pályázat sikerében, figyelemmel arra, hogy a kizárólagosan felszámított sikerdíj a szokásosnál sokkal nagyobb motivációt jelent a pályázatíró cég számára.
A fentiekből is egyértelműen kitűnik, hogy a sikerdíjas pályázatírás kizárólag előnyökkel rendelkezik az előre fizetendő díjakat is tartalmazó konstrukciókkal szemben, mégis létezik példa bőven az utóbbira.
De vajon miért?
A megbízási díj rossz. A sikerdíj jó. Egyszerű, mint az 1x1.
Felmerül tehát a kérdés:
Miért fizet bárki előre - a semmiért - többszázezer forintot?
Sikerdíjas pályázatíró cég választása
A mezőgazdaságból élők a mezőgazdasághoz értenek és ez így van jól. Versenyképességük megőrzéséhez azonban szükségük van támogatásokra, a támogatások elnyeréséhez pedig jó pályázatíróra.
Hogyan találjunk jó pályázatírót mezőgazdasági támogatásokhoz?
TIPP
Olyan pályázatíró céget keressünk, amely...
- kizárólag mezőgazdasági támogatásokkal foglalkozik;
- kimagasló nyerési aránnyal rendelkezik;
- kizárólag sikerdíjért dolgozik.